Pořád se řeší součinitel tepelné vodivosti, lambda, ale ta je u většiny foukaných izolací obdobná. Do tloušťky 40 cm se pohybujeme v rozdílech foukaných izolací v milimetrech. Od 40 cm v rozdílu centimetru až centimetrů. Nicméně, v současné době aplikace 30 cm, které stanovují především dotační programy, se izolace v tloušťce skoro neliší v tepelně izolačních parametrech.
Přitom srovnávací parametr, jako je měrná tepelná kapacita a aplikovaná objemová hmotnost, je mnohem důležitější a pestřejší. Celulózová izolace a dřevo samotné mají obdobné vlastnosti a měrná tepelná kapacita se pohybuje v obou případech nad 2000 J/(kg K). Oproti lehkým foukaným izolacím z chemické PUR pěny nebo ze skelného vlákna, kde měrná tepelná kapacita je pod úrovní 1000 J/(kg K).
Však celulózové vlákno ze dřeva pochází. Přímo z přírody si své unikátní vlastnosti foukané celulózové izolace vypůjčil i Climatizer Plus®.
Stromu pevnost, pružnost i ochranu před teplotními výkyvy umožňují právě vlákna celulózy. Půl miliardy let investovala příroda do jejích vývoje.
Ze stromu je dřevo, ze dřeva papír. Ze druhotné suroviny, papíru, se získávají velmi jemná cenná celulózová vlákna, která se stlačeným vzduchem zafoukávají i do těch nejmenších škvír izolovaných půdních prostor, dutin, vodorovných či svislých konstrukcí.
Více o tématu Ing. Miroslav Straka, vedoucí střediska foukaných izolací.